Share it straight!



IF you are viewing this from a mobile device-scroll to the bottom & click "view Web version."

Tuesday, March 6, 2018

2018 Oscar Winners List

March 4th, 2018 the 90th annual Academy Awards were handed out. Most went to those expected to take the coveted trophy home. Here's a list of the winners!

**Best Picture

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 *Best Actress

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

*Best Actor

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

*Best Director

Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water

*Best Original Song

“Mighty River,” Mudbound
“Mystery of Love,” Call Me by Your Name
“Remember Me,” Coco
“Stand Up for Something,” Marshall
“This Is Me,” The Greatest Showman

*Best Original Score

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

*Best Cinematography

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

*Best Original Screenplay

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

*Best Adapted Screenplay

Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

*Best Short Film — Live Action

Dekalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

*Best Documentary Short

Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

*Best Film Editing

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

*Best Visual Effects

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy: Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

*Best Animated Feature

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

               

*Best Short Film — Animated

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

*Best Supporting Actress

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

*Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

*Best Production Design

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

*Best Sound Mixing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

*Best Sound Editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

*Best Documentary Feature

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

*Best Costume Design

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

*Best Makeup and Hairstyling

Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

*Best Supporting Actor

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri




nocturne

No comments: